niedziela, 10 kwietnia 2016

Cecelia Ahern - "Pora na życie"

Gdyby Wasze  Życie się zmaterializowało i miało zamienić się w realną osobę, jakby wyglądało? Co by Wam powiedziało? Czy miałoby dla Was jakieś cenne rady?
Lucy Silchester mieszka ze swoim kotem w wynajętej kawalerce, wykonuje niesatysfakcjonującą pracę, coraz bardziej oddala się od swoich bliskich i nieustannie kłamie, wstydząc się nagłych i niekorzystnych zmian w swoim życiu. Życie Lucy nie jest tym, czym się wydaje. Podobnie jak niektóre z dokonanych przez nią wyborów i opowiedzianych historii. Od chwili, kiedy poznaje mężczyznę, który przedstawia się jako jej Życie, uparcie powtarzanym półprawdom grozi kompromitacja – chyba że Lucy nauczy się mówić całą prawdę o tym, co dla niej naprawdę istotne.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2014

Tak jak wynika z opisu książki Lucy notorycznie kłamie. Czemu to robi? A, no z tego samego powodu, z którego zdarza się kłamać nam wszystkim - prawda bywa niewygodna i mało pociągająca. W kłamstwie możemy użyć naszej wyobraźni i stworzyć siebie na nowo. "Pora na życie" pokazuje nam, że czasem w kłamstwie można zabrnąć tak daleko, że sami zaczynamy w nie wierzyć. A wyzwolić może nas tylko prawda...

Fabuła książki jest naprawdę wciągająca. Podczas czytania bardzo dobrze poznajemy bohaterkę, której życie na pierwszy rzut oka może wydawać się szare i nudne, jednak wcale takie nie jest. 

Bardzo mocną stroną książki jest jej humor. Autorka nie raz bawi do łez, mimo, że książka jest o rzeczach ważnych. To rozluźnia atmosferę i omija patetyczne tony. I super, nie trzeba udawać Mędrca, żeby napisać mądrą  i dobrą książkę. 

Zanim zaczęłam czytać, myślałam, że będzie to lekkie czytadło, które za chwile wyleci z mojej pamięci. Myliłam się. Książka jest naprawdę rewelacyjne i zmusza nas do zastanowienia się nad naszym Życiem, marzeniami... To idealna pozycja na taki jak dzisiejszy wieczór: deszczowy i wietrzny. Kubek kakao lub dobrej herbaty i można dać się porwać. 


"Dopóki istniejesz, istnieje również twoje życie. Dlatego okazując miłość, czułość i uwagę mężom, żonom, rodzicom, dzieciom i przyjaciołom, nie powinniśmy zapominać i o nim bo twoje życie to ty: zawsze trzyma za ciebie kciuki i dopinguje cię nawet wtedy, gdy myślisz, że ci się nie uda."


wydawnictwo: Świat Książki
ilość stron: 424
rodzaj: literatura piękna/ powieść obyczajowa

1 komentarz :

  1. Czytałam już 2 książki tej autorki, podoba mi się jej styl. Myślę, że kolejną będzie właśnie "Pora na życie". Tylko najpierw muszę dokończyć aktualny zaplanowany stosik. Podrawiam

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz wywołuje uśmiech na mojej twarzy i sprawia mi ogromna satysfkację z tworzenia tej strony! Dziękuje!